DigiConsumers tutkijat ja viestijät

Kuvat Niko Jekkonen

 

Saija Alanko

KTM, FM, Projektitutkija

Projektitutkija työpaketissa "Pelilliset lähestymistavat ja talousopetuksen digitaaliset työkalut".

Vaasan yliopisto, Laskentatoimen ja rahoituksen yksikkö

Taloustiede, talouslukutaito

saija.alanko@univaasa.fi

+358 29 449 8527

Gökhan Buturak

Ph.D. (Econ.), Researcher

Researcher in Work Package "Game-based approaches and digital tools in financial education"

University of Vaasa, School of Accounting and Finance

Decision theory, behavioral economics, experimental economics, behavioral finance

gokhan.buturak@univaasa.fi

+358 29 449 8536

Panu Kalmi

Ph.D., Professori

Vetäjä työpaketissa "Pelilliset lähestymistavat ja talousopetuksen digitaaliset työkalut"

Vaasan yliopisto, Laskentatoimen ja rahoituksen yksikkö,

Taloustiede, talouslukutaito

panu.kalmi@uwasa.fi

+358 29 449 8528

Tiina Koskelainen

KTT, Tutkijatohtori

Tutkijana työpaketissa "Pelilliset lähestymistavat ja talousopetuksen digitaaliset työkalut"

Tietojärjestelmätiede, suunnittelutiede, kvalitatiiviset menetelmät

tiina.koskelainen@uwasa.fi

+358 29 449 8419

Milla Kruskopf

Tutkijana työpaketissa "Digitaalisten taitojen oppiminen"

Kasvatuspsykologia, kognitiotiede, algoritminen ajattelu, digitaalinen oppiminen ja koulutus, opettajankoulutus, innovatiiviset oppimisratkaisut

milla.kruskopf@helsinki.fi

Heidi Lammassaari

Tutkija työpaketissa "Digitaalisten taitojen oppiminen"

Kasvatuspsykologia, opettajankoulutus, oppimisympäristöt, sulautuva oppiminen ja koulutus, innovatiiviset oppimisratkaisut

heidi.lammassaari@helsinki.fi

Kirsti Lonka

PsT, Professori

Vetäjä työpaketissa "Digitaalisten taitojen oppiminen"

Kasvatuspsykologia, digitaalinen oppiminen ja koulutus, oppimisen ja motivaation psykologia (aikuiset ja nuoret), opettajankoulutus, innovatiiviset oppimisratkaisut

kirsti.lonka@helsinki.fi

+358 50 318 2181

Johanna Maksimainen

FT, Tutkijatohtori

Tutkija työpaketissa "Nuorten kulutuskäyttäytyminen digitaalisissa ympäristöissä"

Kognitiotiede, digitaalinen kulutus, kulutuskäyttäytyminen

johanna.maksimainen@jyu.fi

+358 40 676 2714

Jussi Nyrhinen

KTM, Projektitutkija

Tutkijana työpaketissa ”Nuorten kulutuskäyttäytyminen digitaalisissa ympäristöissä"

Markkinointi, digitaalinen kulutus, kulutuskäyttäytyminen, kvantitatiivinen tutkimus

jussi.nyrhinen@jyu.fi

+358 40 8054459

Mette Ranta

FT, Tutkijatohtori

Tutkija työpaketissa "Digitaalisten taitojen oppiminen"

Elämänkulun siirtymä aikuisuuteen, taloudellinen kyvykkyys, taloudellinen hyvinvointi, positiivinen ja kehityspsykologia, taloudellinen stressi, sosiaaliset suhteet, kvantitatiiviset menetelmät, seurantatutkimus

mette.ranta@helsinki.fi

+358 41 510 3335

Olli-Pekka Ruuskanen

KTT, Tutkimusjohtaja

Työpaketissa "Pelilliset lähestymistavat ja talousopetuksen digitaaliset työkalut"

Taloudellinen lukutaito, riskienhallinta

olli-pekka.ruuskanen@ptt.fi

+358 40 641 5732

Gintas Silinskas

Ph.D., Associate Professor, Postdoctoral Researcher

Researcher in Work Package "Young people as consumers in digital environments"

Financial literacy, digitalization, consumer behavior

gintautas.silinskas@jyu.fi

+358449757578

Sonali Srivastava

MA, Tohtorikoulutettava

Tutkijana työpaketissa "Nuorten kulutuskäyttäytyminen digitaalisissa ympäristöissä"

Lapset ja nuoret, sosiologia, media, kulutus,kvalitatiivinen tutkimus

sonali.s.srivastava@student.jyu.fi

+358 44 206 1697

Jesse Tuominen

YTM, Tohtorikoulutettava

Tutkijana työpaketissa "Nuorten kulutuskäyttäytyminen digitaalisissa ympäristöissä"

Kulutussosiologia ja sosiaalinen media

jesse.o.tuominen@jyu.fi

+358 44 537 3416

Tero Vartiainen

FT, Professori

Tutkijana työpaketissa "Pelilliset lähestymistavat ja talousopetuksen digitaaliset työkalut"

Tietojärjestelmätiede, suunnittelutiede, tietojärjestelmät

tero.vartiainen@uwasa.fi

+358 29 449 8588

Terhi-Anna Wilska

Ph.D., KTL, Professori, Konsortion johtaja

Vetäjä työpaketissa ”Nuorten kulutuskäyttäytyminen digitaalisissa ympäristöissä"

Kulutustutkimus, digitalisaatio, nuoret, hyvinvointi, kestävyys

terhi-anna.wilska@jyu.fi

+358 40 805 4201

Eija Seppänen

Viestintäkoordinaattori

Vetäjä työpaketissa "Viestintä ja vuorovaikutus"

KTM, MBA

Nuorten talousosaaminen, viestintä, yhteiskehittäminen, media

eija.seppanen@tat.fi

+358 40 508 3645